اصول نصب عایق های پشم سنگ

 

نصب صحیح عایق های حرارتی، یکی از مهم ترین عوامل در بهینه سازی و صرفه جویی در مصرف سوخت است، چراکه با نصب اشتباه و عدم رعایت نکات الزامی، ممکن است پل حرارتی ایجاد شده و یا عایق صدمه دیده و راندمان و بهره وری عایق کاری را به شدت کاهش دهد و یا از عمر مفید عایق کاسته شود.

 

اکثر عایق های پشم سنگ، به همراه پوشش خارجی که عمدتا، یک نوع پوشش ضدبخار است، عرضه می شوند. پوشش های خارجی می توانند کاغذکرافت، فویل آلومینیومی و یا پوشش پلاستیکی باشند. همچنین، برخی از انواع محصولات با پوشش تور سیمی (مش فلزی) ارائه می شوند که برای سهولت در نصب است.

 

در نصب صحیح عایق های پشم سنگ، باید کنترل خوب انتقال جریان حرارتی، کنترل آلودگی صوتی و نویز و کنترل خوب رطوبت دنبال شود. ساختار الیافی عایق های پشم سنگ، باعث حبس هوا درون عایق شده و کنترل مناسب حرارت و صوت را فراهم می آورد. اما همین ساختار، به رطوبت حساس بوده و مقابل رطوبت پایدار نیست و از این جهت حتما پوشش خارجی روی عایق های پشم سنگ نصب می شود. اکثر عایق هایی که درون کار نصب می شوند، باید دارای پوشش پلاستیکی باشند. پوشش خارجی عایق هایی که روی کار و در فضای باز نصب میشوند، می تواند فویل آلومینیومی و یا کاغذ کرافت باشد. به خصوص برای لوله های خطوط انتقال و گرمایش و سرمایش، اکثرا از فویل آلومینیومی استفاده می شود.

 

58054

 

چه عایق هایی در کجا نصب می شوند؟

شرکت آرمان عایق اسپادانا، عایق های زیر را برای عایق کاری محل ها و تجهیزات مختلف پیشنهاد می کند:

* برای عایق کاری لوله ها تا سایز 16 اینچ، از عایق لوله ای و یا نیم لوله پیش ساخته رزین دار استفاده می شود. برای لوله های بزرگ تر با دمای متوسط از عایق لحافی و برای دماهای بالا از عایق پتویی استفاده می شود.

* برای عایق کاری کف، سقف و دیوارهای ساختمان، از انواع پانل های پشم سنگ استفاده می شود. پنل ها به دلیل داشتن چگالی بالا و ابعاد استاندارد و نصب آسان، بهترین گزینه برای عایق کاری محسوب می شود. برای عایق کاری سقف زیر شیروانی و مکان هایی که شکل هندسی منظمی ندارند، از پشم سنگ فله ای استفاده می شود.

* برای عایق کاری سقف سوله ها، از پشم سنگ لحافی استفاده می شود که چگالی کمتری نسبت به پانل و پتویی داشته و در نتیجه وزن آن کمتر است و بار زیادی به سازه وارد نمی کند.

* برای عایق کاری مخازن بسیار بزرگ، بسته به دمای فرآیند و شکل هندسی، می توان از عایق های پتویی، لحافی و یا پانل استفاده کرد.

* برای عایق کاری تجهیزات خصوص صنعتی، که شکل هندسی منظمی ندارند، معمولا از پشم سنگ فله ای به همراه پوشش پارچه نسوز یا پارچه کربنی سیمی استفاده می شود. دورتادور تجهیز را با پارچه نسوز یا کربنی پوشانده و بین فضای پوشش و تجهیز، پشم سنگ فله ای وارد می شود. می توان از پشم سنگ پتویی یا پانل نیز، بسته به شکل تجهیز، دمای فرآیند و فضای موجود استفاده کرد.

 

دیوارهایی در ساختمان که باید عایق کاری شوند عبارتند از:

- سقف: فرقی نمی کند که سقف بین طبقات باشد یا سقف رو به بام. از آنجایی که عایق پشم سنگ، عایق صوتی نیز محسوب می شود، عایق کاری بین طبقات، نه تنها به کاهش نویز صوتی کمک خواهد کرد، بلکه از تبادل انرژی بین طبقات و فرار انرژی رو به بالا و ایجاد پل حرارتی نیز جلوگیری می کند.

- دیوارهای بیرونی: منظور از دیوارهای بیرونی، کلیه دیوارهایی هستند که به فضایی منتهی می شوند که نیاز به کنترل حرارت در آنها نیست. به عبارت دیگر، دیوارهای بیرونی تنها شامل دیوارهایی که به نمای سازه منتهی می شوند، نمی شود، بلکه دیوارهای گاراژ، پارکینگ و انباری را نیز شامل می شود.

- محیط فونداسیون: عبارت است از کل محیط پیرامونی دیواره های بیرونی سازه درون فونداسیون - این عایق کاری تا قسمتی درون فونداسیون (قسمتی درون زمین) سازه را در بر می گیرد.

- در صورت نیاز به کنترل صدا، دیوارهای داخلی سازه را نیز عایقکاری می کنند.

 

 

عایق های پشم سنگ پانل که روی دیوار و یا فضای بین دیوارها کار می شوند، با گل میخ به دیوار نصب می شوند و یا در فضای بین تیرآهن ها و آرماتورهای سازه قرار می گیرند. پانل ها صلبیت لازمه برای حفظ حالت خود در حین نصب را دارند. عایق های پتویی و لحافی، معمولا روی سطح پهن می شوند و یا به دور لوله یا تجهیز پیچیده می شوند و با میخ، پیچ و یا گل میخ به سطح و به هم بسته می شوند. عایق هایی که روکش فویل آلومینیومی دارند، باید مقدار از روکش همپوشانی داشته باشد. دو لبه روکش روی هم قرار گرفته و معمولا با میخ یا پرچ به هم متصل می شوند. عایق های لوله ای، ساده ترین روش نصب را دارند با این حال به عایق کار با تجربه برای نصب عایق های لوله ای و درزیندی کامل به همراه پارچه نسوز و قیر نیاز است.

 

در حالت کلی می توان گفت که نصب عایق های پشم سنگ به عایق کاران باتجربه و متخصص در این زمینه نیازمند است. شرکت آرمان عایق اسپادانا، علاوه بر تامین انواع متختلف، عایق های پشم سنگ و کلیه ملزومات جانبی از قبیل روکش های خارجی فویل آلومینیوم، تور سیمی و کاغذ کرافت و پارچه نسوز و همچنین تجهیزات نصب از قبیل انواع پیچ و گل میخ و تسمه های فلزی، با در اختیار داشتن عایق کاری بسیار باتجربه و فنی، در اجرای عایق نیز در صورت درخواست مشتری، همکاری مینماید.

 

برای حصول اطلاعات بیشتر از اجرای پروژهای عایق و نکات اصلی عایقکاری و یا درخواست مشاوره برای نصب عایق و یا عایقکار باتجربه، لطفا با شرکت آرمان عایق اسپادانا تماس حاصل فرمایید.