نگهداری و حمل و نقل محصولات عایق پشم سنگ

 

در حمل و نقل و نگهداری محصولات عایق پشم سنگ، باید به نکات زیر توجه شود.

 

محصولات عایق پشم سنگ، به دلیل داشتن ساختار الیافی به رطوبت حساس هستند. توصیه اکید می شود که محصولات پشم سنگ تا زمان نصب از پلاستیک بسته بندی خود خارج نشوند و پس از خارج شدن، حداکثر تا مدت 24 ساعت در محل مورد نظر نصب شوند. محل نگهداری محصولات عایق پشم سنگ باید خشک بوده و رطوبت نسبی آن حداکثر 40% باشد. در صورتی که رطوبت نسبی محیط بیش از 40% است، استفاده از سیستم تهویه توصیه می شود. همچنین، تا قبل از اجرا، نباید عایق های رزین دار در معرض نور خورشید نگهداری شوند.

 

عایق های پیش شکل داده شده استوانه ای یا نیم استوانه ای باید از طرف مقطع استوانه، به صورت عمودی روی زمین قرار گیرند، به طوری که محور استوانه عمود بر کف انبار باشد. نباید بیش از سه ردیف، عایق های استوانه ای را روی هم قرار داد.

 

توصیه می شود که عایق هایی که به صورت رولی خریداری شده اند، به همان صورت تا زمان نصب انبار شده و رول آنها باز نشود. عایق های رولی و پتویی باید در ردیف اول از طرف مقطع رول به صورت ایستاده بر کف قرار بگیرند. در ردیف دوم عایق ها باید به صورت خوابیده روی ردیف اول قرار بگیرند، به طوری که محور استوانه افقی باشد. بیش از سه ردیف، چیدن عایق های رولی روی هم، جایز نیست.

 

pl1175403-50 120 kg m3 heat insulation rock wool blanket felt for high temperature equipment

 

از قراردادن اشیاء سنگین و تیز و برنده برروی محصولات عایق پرهیز کنید. همچنین از قرار دادن موادی که جاذب رطوبت هستند، مانند نمک و ماسه، در نزدیکی محصولات پشم سنگ جلوگیری شود. سعی شود در زمان انبار، پوشش های خارجی که همراه عایق عرضه می شوند، مانند ورق آلومینیوم، کاغذ کرافت و تور مش فلزی، آسیبی نبینند.

 

محصولات پشم سنگ، به دلیل اینکه از مواد کاملا طبیعی ساخته می شوند و افزودنی های شیمیایی ندارند، برای سلامتی هیچ خطری ندارند. اما به دلیل گردزا بودن پشم سنگ، می تواند در تماس فیزیکی با پوست، ایجاد خارش نماید. لزا در حمل و نقل و برش محصولات عایق پشم سنگ، توصیه می شود که از دستکش و ماسک محافظ استفاده شود.

 

RW installation 4

 

برش کاری محصولات می تواند با تیزبر معمولی و یا اره دستی یا دیسکی انجام شود. در برش کاری و نصب، حتما از ماسک و دستکش محافظ استفاده شود. تماس مستقیم الیاف با چشم ها، می تواند باعث ایجاد مزاحمت فیزیکی شود. توصیه می شود در حین برشکاری، از عینک محافظ استفاده شود. در صورت آلودگی چشم ها، کافیست چشم ها را با آب سرد و تمیز شست و شو داد. همچنین، استنشاق ذرات ریز الیاف معدنی، می تواند باعث ایجاد آسیب مکانیکی به دستگاه تنفس شود و از این رو، استفاده از ماسک، در حین نصب و کار با پشم سنگ توصیه می شود.

 

به دلیل طبیعی بودن پشم سنگ، دفع ضایعات آن برای محیط زیست خطری ایجاد نمی کند. اما، به دلیل پایداری بیش از حد آن، رها کردن ضایعات در طبیعت نه تنها توصیه نمی شود، بلکه غیراقتصادی نیست. می توان به راحتی ضایعات انواع محصولات مختلف پشم سنگ را خرد کرده و دوباره به عنوان پشم سنگه فله ای استفاده کرد.

 

با اطلاعات بیشتر در خصوص شرایط نگهداری و روش های استاندارد حمل محصولات عایق پشم سنگ، با شرکت آرمان عایق اسپادانا تماس حاصل فرمایید.