نحوه اجرای عایق های پلی یورتان و پلی ایزوسیانورات

 

اجرا و نصب صحیح عایق کاری، از مهم ترین عوامل در صنعت عایق کاریست. نصب صحیح عایق ها و رعایت نکات و موارد فنی و ایمنی در هنگام نصب، می تواند اثرات قابل توجهی در پی داشته باشد، از جمله:

-          حصول بهترین راندمان در صرفه جویی در انرژی

-          صرفه جویی در مقدار عایق مصرف شده و کاهش ضایعات

-          صرفه جویی در زمان عایق کاری و کاهش اتلاف وقت و در نتیجه کاهش هزینه عایق کاری

-          رعایت نکات ایمنی برای حفظ سلامتی پرسنل و تجهیزات

-          جلوگیری از صدمه خوردن عایق و عدم ایجاد شکاف و ترک و در نتیجه عدم ایجاد پل های حرارتی ناخواسته

 

نکاتی کلی که در هنگام نصب عایق های حرارتی پلی یورتان / پلی ایزوسیانورات باید مد نظر قرار گیرند، عبارتند از:

-          از فشار دادن عایق، بیش از ضخامت اسمی آن، بپرهیزید.

-          سطحی که قرار است عایق شود باید کاملا تمیز و عاری از آلودگی، رطوبت و برفک باشد.

-          تمامی درزها، راه ها و منفذهای نشتی رطوبت و هوا را بپوشانید و آب بندی کنید.

-          از ایجاد پل حرارتی بین المان های اصلی سازه و یا تجهیز جلوگیری کنید.

 

نصب عایق های مختلف، نیاز به دانش فنی مربوطه دارد که ذکر تمامی نکات آن در این بخش ممکن نیست. در اینجا سعی می کنیم به نکات اصلی و مهم اصول نصب عایق های پلی پورتان و پلی ایزسیانورت بپردازیم.

 

نکته 1: قبل از نصب، حتما سند مربوط به اطلاعات ایمنی و نگهداری (MSDS) پلی یورتان را مطالعه فرمایید. این سند را می توانید در قسمت دانلود، مربوط به عایق های پلی یورتان، دریافت نمایید.

 

نکته 2: محصولات پلی یورتان، به صورتی که در بسته بندی های خود عرضه می شوند، هیچ گونه خطری برای سلامتی ندارند، اما در صورتی که در معرض حرارت بیش از حد قرار گیرند، ممکن است بخارات فلزی و دود سمی از خود متصعاد کنند. در نتیجه در هنگام نصب، از انجام عملیات هایی چون جوش کاری، برش با گاز یا شعله و برش با المنت و سیم داغ خودداری کنید.

 

نکته 3: عملیات های ماشین کاری و براده برداری مجاز از قبیل سوراخ کاری، برش با CNC و یا برش با اره، گردزا هستند و در حین کار باید از ماسک، دستکش و عینک محافظ استفاده کرده و گرد تولیدشده را نیز بلافاصله با وکیوم جمع کنید.

 

برش عایق های برد پلی یورتان

برای برش از تجهیزات گرم مانند المنت یا شعله استفاده نکنید. بهترین روش برای برش بردهای پلی یورتان، استفاده از اره (نواری یا دیسکی) یا تیزبر به صورت دستی می باشد. برای برش های دقیق و شکل های خاص، می توان از CNC استفاده کرد. از اره دیسکی فقط برای ضخامت های بالا استفاده کنید. از وایرکات نمی توان برای برش پلی یورتان استفاده کرد، چراکه پلی یورتان نارساناست.

 

سوراخ کاری بردهای پلی یورتان

از ماشین دریل می توان برای سوراخ کاری پلی یورتان استفاده نمود. دریل می تواند دستی، ستونی و یا رادیال باشد. نوک مته بهتر است تیز باشد (مته معمولی) و از دور پایین برای سوراخ کاری استفاده شود. بین سوراخ کاری های متوالی، وقفه ایجاد کنید تا سر مته خنک شود و باعث سوختگی پلی یورتان نشود.

 

چسب کاری عایق های پلی یورتان

چسب های مختلفی برای درز بندی عایق های پلی یورتان تخته ای و لوله ای استفاده می شود. برای اطلاعات بیشتر به بخش ماستیک ها، مراجعه فرمایید. درز بندی از اصلی ترین قسمت های نصب عایق است، چراکه اگر درزی باز مانده باشد، حرارت از آنجا عبور کرده و همچنین باعث نفوذ رطوبت می شود.

 

عایق کاری لوله ها

برای مقاطع لوله ای کوچک معمولا از مقاطع نیم لوله ای پیش شکل داده شده، استفاده می شود. برای مقاطع لوله ای بزرگ تر، از قطاع های کوچک تر، با همان شعاع لوله، استفاده می شود و یا روش پلی یورتان تزریقی بکار می رود.

در عایق کاری سه راهی ها، فلنج ها، زانویی و سایر اتصالات، از عایق های پیش شکل داده شده به فرم اتصال، و یا از قطعات عایق که از بلوک های مستقیم بریده شده اند و یا از تزریق در محل، استفاده می شود. همچنین می توان کلا دور فلنج، سه راهی، پمپ و دیگر شکل های پیچیده را با استفاده ازبلوک های عایق، به صورت یک جعبه محیطی، پوشاند و فضای مابین را با پشم شیشه یا پلی ازوسیانورات ضایعاتی و خردشده پرد کرد.

برای تجهیزات و شکل های بسیار پیچیده، می توان با استفاده عایق های فومی بلوکی دور تجهیز را پوشانده و فضای اضافی مابین را می توان با پشم شیشه پر یا پلی ازوسیانورات ضایعاتی و خردشده کرد.

 PUR installation 1

برای لوله های کوچک، خود جکتینگ کارخانه را می توان به عنوان پوشش خارجی استفاده کرد، به شرطی که لبه های خارجی جکت روی هم قرار گرفته و به هم پرچ شوند. برای سایزهای بزرگ تر، ممکن است به تسمه و میخ پرچ های بشتری نیاز باشد.

برای خطوط لوله ای که دمای آنها از دمای محیط پایین تر است، درزهای عایق کاری باید به خوبی توسط ماستیک آب بندی شود تا از نفوذ رطوبت به لوله جلوگیری شود. همچنین لوله های باید در مقابل خوردگی مقاوم باشند.

 PUR instalation 5

در صورتی که عایق در فضای باز نصب می شود، توصیه اکید می شود که از پوشش محافظ جکتینگ فلزی - عمدتا ورق آلومینیومی - استفاده شود. پوشش های جکت آلومینیومی باید مشخصات استاندارد ASTM B209 را رعایت کنند.

از باند و تسمه های فولادی باید برای بستن جکت های خارجی استفاده شوند. در صورتی که از پوشش ضدبخار جداگانه در زیر جکت خارجی استفاده شده است، نباید از هیچ گونه میخ، پرچ و پیچی که بتواند پوشش زیری را سوراخ کند، برای بستن جکت خارجی استفاده کرد.

 

عایق کاری دیوارها

عایق کاری دیوارها و خازن بزرگ را می توان با استفاده از پنل های صلب عایق پلی ایزوسیانورات انجام داد. هرچند پلی یورتان و پلی ایزوسیانورات بیشتر برای عایق کاری مخازن، تانک ها، لوله ها و تجهیزات پالایشگاهی، سرمایشی و دماهای منفی استفاده می شود، از این عایق می توان در ساختمان های مسکونی و سازه ها نیز استفاده کرد. نصب پنل عایق های پلی ایزوسیانورات و پلی یورتان بسیار آسان بوده با گلمیخ و پیچ به دیوار محکم می شود.

 

                                    jgjhgj         pur installation 5

 

پلی یورتان تزریقی و پاششی

عایق کاری پلی یورتان تزریقی و پاششی، نیاز به تجهیزات خاص و نیروی آموزش دیده دارد. توصیه می شود برای انجام عایق کاری پلی یورتان به صورت پاششی، با شرکت تماس حاصل فرمایید.

PUR spray 1

 

نکات و اصول نصب عایق های پلی یورتان، بسیار گسترده تر از مطالب عنوان شده (به عنوان اصول اولیه) می باشند و توصیه می شود برای نصب عایق های پلی یورتان، با عایق کاران با تجربه در این زمینه تماس حاصل فرمایید. شرکت آرمان عایق اسپادانا افتخار همکاری با عایق کاران و متخصصان عایق های پلی را داشته و می تواند نیروی عایق کار لازم را در خصوص پروژه های مختلف، فراهم کند.