اصول نگهداری و حمل عایق های پلی یورتان

 

از آنجا که عایق های پلی یورتان در مقابل رطوبت کاملا نفوذناپذیر هستند، نگهداری آنها در محیط های مرطوب مشکلی ایجاد نخواهد کرد. اما، از آنجایی که رطوبت در کل می تواند رشد آلودگی های بیلوژیکی و قارچی را افزایش دهد و همچنین به دیگر تجهیزات آسیب وارد کند، نگهداری عایق های پلی یورتان و پلی ایزوسیانورات در مکان های خشک توصیه می شود.

 

به دلیل گردزا بودن محصول، وجود تهویه در محل نگهداری و قسمت برش کاری و بسته بندی محصول، الزامی است. توصیه می شود بعد از هر روز کاری، گرد با استفاده از وکیوم پاک شود. همچنین محصولات باید به آرامی حمل شوند و ضربه نخورند تا از پراکنده شدن گرد در فضا جلوگیری شود.

 

ساختار فوم های پلی یورتان و پلی ایزوسیانورات سلولی بسته است، به طوری که ساختار سلولی متخلل، گازهای عامل انبساطی را در خود حبس کرده و به همین دلیل ضریب انتقال حرارت عایق پایین می آید. ساختار سلولی بسته، از مطلوب ترین ساختارها برای مواد عایق محسوب می شود. اما، همواره در همه محصولات، ساختار سلول بسته 100% شکل نمیگیرد و همراه درصدی از ساختار به شکل سلول باز شکل میگیرد. مقدار ساختار سلول بسته به شکل درصدی از ساختارمحصول، در کاتالوگ های شرکت های سازنده ارائه می شود. به دلیل وجود سلول های باز در ساختار عایق، نگهداری عایق در معرض تابش نور خورشید و پرتو UV، باعث می شود که عایق گازی انبساطی از درون ساختار فرار کند و به اصطلاح عایق پس از مدت زمان طولانی دی گرید (Degrade) می شود و به مرور زمان، خاصیت عایق بودن خود را از دست می دهد. بنابراین، توصیه می شود که عایق در معرض تابش مستقیم نور خورشید نگهداری نشود. لازم به ذکر است که مدت زمان دی گرید شدن عایق های پلی یورتان و پلی ایزوسیانورات، بیش از 10 سال است، با این حال بیشتر مراکز صنعتی، ترجیح می دهند در دوره های کوتاه تری - مثلا هر 5 سال - کل سیستم عایق را تعویض نمایند. توصیه اکید می شود در صورت نصب عایق در مکان های باز، از روکش های خارجی ضدتابش، از جمله فویل های فلزی صیقلی استفاده شود.

 

یکی از نکات مهمی که در نگهداری، حمل و نقل و نصب عایق های پلی یورتان و پلی ایزوسیانورات باید مورد توجه قرار گیرد، عدم ارتباط مستقیم عایق با شعله و عموال ایجاد اشتعال است. اکثر محصولات جدید پلی یورتان و پلی ایزوسیانورات به آتش و شعله مستقیم حساس بوده و مشتعل می شود و در صورت مشتعل شدن، ترکیبات و گازهای سمی از خود متصاعد می کنند. هرچند با پیشرفت تکنولوژی اکثر محصولات پلی ایزوسیانورات عاری از CFC و HCFC هستند، اما همچنان گازهای متصاعد شده از سوختن این محصولات، برای سلامتی مضر هستند. بنابراین، توصیه اکید این است که در هنگان حمل و نصب این عایق ها، از تماس مستقیم محصول با شعله اجتناب شده و شرایط نگهداری به گونه ای باشد که خطرات آتش سوزی را به حداقل برساند.

 

تماس مستقیم محصولات پلی یورتان و پلی ایزوسیانورات با پوست بدن، هیچ گونه مشکلی بوجود نخواهد آورد و هیچ ضرری نیز برای سلامتی ندارد. با این حال به دلیل گردزا بودن محصولات، ممکن است، تماس مستقیم ممکن است باعث بروز خارش پوستی شود. توصیه می شود برای حمل و نقل و نصب عایق ها، از دستکش و ماسک استفاده شود. اگر قرار است ماشین کاری و برش برروی عایق ها انجام شود، پیشنهاد می شود از عینک محافظ استفاده شود. برای اطلاع از توصیه های ایمنی بیشتر، به بخش دانلود MSDS مراجعه فرمایید.

 

در حین حمل محصولات، باید مراقبت لازمه به عمل آید تا از بروز آسیب های مکانیکی و فیزیکی به محصولات عایق اجتناب شود. در هنگام نگهداری محصولات، از قرار دادن اشیاء سنگین و یا تیز و برنده برروی محصولات جلوگیری شود.