پشم سنگ

پشم سنگ که در زبان انگلیسیRockwool نامیده می شود، جزء خانواده عایق های حرارتی متشکل از الیاف معدنی است. ماده اولیه اصلی برای تولید این عایق ، سنگ بازالت، از گروه سنگهای آذرین است که بازمانده فعالیتهای آتشفشانی است و در کشور ما به وفور وجود دارد.

بدلیل رگه ای بودن مواد اولیه آن محصول تولیدی آن ممکن است دارای خلوص یکنواخت نباشد. روش تولید پشم سنگ به این صورت است که ابتدا سنگ بازالت در درمای 1500 درجه سانتیگراد ذوب می شود و به صورت سیلیکات مذاب در می آید و سپس مذاب بدست آمده تحت روشهای خاصی به الیافی به قطر حدود 6 میکرون تبدیل میشود که مجموعه این الیاف پشم سنگ را تشکیل می دهد.

rockwool production line

 

پشم سنگ را می توان با چگالیهای مختلف، ابعاد و اندازه های متفاوت و در شکلهای متنوع تولید نمود. دامنه محصولات پشم سنگ از پشم خام که بصورت فله ای در محفظه ها و فضای بین دیواره ها وارد می شود، تا به شکلهای لوله ای، تخته ای، لحافی و پتویی گسترده بوده و محصولات می توانند دارای پوشش خارجی و یا بدون آن عرضه شوند. پشم سنگ آسیبی به پوست نمی رساند و باعث سوزش آن نمی شود. همچنین با تمام مصالحی که در ساختمان و صنایع به کار می روند سازگار است و تماس آن با این مصالح مشکلی به وجود نمی آورد. دامنه کاری پشم سنگ از -30 درجه سانتیگراد الی ۷۵۰+ درجه سانتیگراد می باشد. ضریب انتقال حرارت پشم سنگ بسیار کم بوده و قدرت عایق حرارتی آن ۳۳ برابر دیوار بتنی و 22 برابر دیوار آجری است.

عایق های پشم سنگ یا پشم معدنی نزدیک به 44% کل عایق های بکار رفته در صنایع مختلف و ساختمان ها را شامل می شوند.

 

کاربرد پشم سنگ

پشم سنگ و سرباره در انواع ایزوترم (پشم خام فله ای)، ایزو بلانکت (پتوئی)، ایزو پایپ (لوله ای)، فنوپانل (تخته ای فشرده) و فنوفلت (لحافی) تولید می شود و کاربردهای مختلفی دارد. از عایق های پشم سنگ در صنعت ساخت وساز، صنایع پتروشیمی و پالایشگاهی، نیروگاهی، صنایع غذایی،ساختمان و تاسیسات، گلخانه های هیدروپونیک (بستر کشت بدون خاک)  و صنایعی که در آنها درجه حرارت بسیار بالایی وجود دارد، از قبیل کوره ها و اجاق ها، کانال های هوای گرم، گازهای شیمیایی و دودکش ها، مخازن روغن، دیگ های بخار و پاتیل های مذاب و زمینه های متنوع دیگر استفاده می شود. مقاومت حرارتی پشم سنگ تا 8 برابر بیشتر از بتون غیر مصلح است. همچنین هزینه پشم سنگ از بسیاری از عایق های پلیمری یا ارگانیک کمتر بوده و در دسترس ترین عایق برای صنایع داخلی محسوب می شود.

 

خصوصیات پشم سنگ

 

پشم سنگ به عنوان یکی از عایق های معدنی، از جمله بهترین عایق ها بوده و خصوصیات منحصر به فردی دارد که در زیر به برخی اشاره می شود:

 * می توان این نوع عایق ها را در ابعاد بسیار متنوع (از 2 سانتی متر تا 20 سانتی متر ضخامت) تولید نمود.

 * عایق های پشم سنگ را می توان در چگالی های مختلف، از 40kg/m3 الی 200kg/m3 تولید کرد.

 * در مقابل شعله مستقیم، حرارت بیش از حد و آلودگی صوتی مقاوم بوده و نقش عایق های ضدآتش و آکوستیک را نیز ایفا می کند.

 * به دلیل ساختار غیرارگانیک، باکتری ها، قارچ ها و آلاینده های طبیعی در آنها رشد نکرده و عایقی کاملا پاک محسوب می شود.

 * همخوانی کامل با محیط زیست دارد، چراکه 100% از مواد طبیعی ساخته شده است.

 * پشم سنگ غیر خورنده بوده و خوردگی نیز ندارد و فاسد ناشدنی است و پایداری بسیار خوبی دارد.

 * هزینه آن نسبت به عایق های ارگانیک و پلیمری بسیار کمتر است.

* کاربردهای بسیار متنوعی دارد، از جمله صنایع نفت و گاز و پتروشیمی، ساختمان، خطوط لوله، کوره، بویلر، دودکش و غیره.

 * ضایعات نصب پشم سنگ بسیار کم است. در اشکال و هندسه های پیچیده که قرار است عایق شوند، ممکن است به سقف 5% برسد.